tor renaultBardzo fajna inicjatywa – takimi słowami najczęściej opisywany jest projekt „Tor Renault, bezpieczna droga”. Obiekt dostępny jest dla wszystkich, zarówno dla klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych, współpracowników i partnerów Renault, doświadczonych i młodych kierowców, seniorów dbających o doskonalenie techniki jazdy oraz kierowców o ograniczonej mobilności ruchowej.

Tor ma do dyspozycji pojazdy francuskiej marki zarówno spalinowe, elektryczne, jak i przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Pozwala to wyrównać szanse wszystkich kierowców, którzy pragną podnosić swoje umiejętności.

W cenie 250 euro Renault oferuje blok nauczania teoretycznego oraz szkolenia praktyczne. Zyski ze szkoleń przeznaczone są na akcje społeczne, skierowane w największym stopniu dla ludzi młodych.

Szkolenia te to nie tylko sama technika jazdy, lecz również szereg rozwiązań i świadomych zachowań pozwalający na znaczne ograniczenie ryzyka wypadku samochodowego. Celem programu jest również analiza indywidualnej reakcji kursantów, tj. odruchów, obaw, emocji  na powstałe zagrożenie. Szkolenie ma na celu zapoznanie kursantów z możliwościami technologicznymi wyposażenia pojazdu, pomagającymi im wyjść z opresji w chwilach zagrożenia na drodze.

Ponad to uczestnicy w ramach kursu przejdą szkolenie z Eco Drivingu. Stosując się do zasad Eco Drivingu możemy ograniczyć spalanie paliwa nawet na poziomie 10-25%. Wydłuża się również okres między wymianą podzespołów i części naszego samochodu. Pamiętajmy też, że zmiana stylu jazdy przez każdego kierowcę z osobna przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Carlos Tavares, dyrektor operacyjny Grupy Renault komentuje: „Przyjemność prowadzenia samochodu rodzi się z poszerzania wiedzy na temat środowiska. Jako producent samochodów pracujemy nad poprawą przyjemności prowadzenia naszych pojazdów, lecz jesteśmy również odpowiedzialni za wpływanie w konkretny sposób na zachowania na drodze i na zmniejszenie emisji CO2. 80% wypadków drogowych w Europie wiąże się z czynnikiem ludzkim.

Równolegle z inauguracją projektu „Tor Renault, bezpieczna droga”, Renault współpracowało z Uniwersytetem Aix Marseille w celu wydania dyplomu uniwersyteckiego w zakresie „Zarządzania ryzykiem drogowym w przedsiębiorstwie”. Dyplom ten pozwoli na wykształcenie wykładowców w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom. Pierwszy rocznik powinien rozpocząć studia już we wrześniu tego roku. Duża część kursów odbywać się będzie na terenie toru, który stanie się jednocześnie kampusem oraz miejscem szkoleń i wykładów w gronie ekspertów.

Polska również nie zostaje w tyle. W Warszawie, na terenie lotniska Bemowo od 2004 roku z sukcesem funkcjonuje Szkoła Jazdy Renault, która na przestrzeni niespełna dziesięciu lat przeszkoliła ponad 12 500 osób, w tym ok. 250 firm.

Czy jednak nie powinno być tak, że zasad tych uczyć powinien się każdy młody kierowca podczas kursu na prawo jazdy? Czy nie zmniejszyło by to w dużym stopniu ilości wypadków i zdarzeń drogowych? Cóż, kwestia ta niestety pozostaje nierozwiązana. Miejmy jednak nadzieję, że z roku na rok świadomość kierowców oraz bezpieczeństwo na drogach, chociażby właśnie dzięki tego typu projektom będzie rosnąć i sięgnie apogeum.