Czy warto inwestować w filtr kabinowy z węglem aktywnym?

Filtr kabinowy przeciwpyłowy to stosunkowo często bagatelizowany podzespół, który znajduje się w każdym samochodzie. Filtr kabinowy to element przez który za pomocą specjalnego wentylatora jest zasysane powietrze, które trafia z zewnątrz do kabiny kierowcy. Między innymi dlatego jego rola jest tak istotna. Na rynku znajdziemy standardowe filtry kabinowe oraz innowacyjne filtry przeciwpyłowe z węglem aktywnym. Czy warto inwestować w te drugie, za które przyjdzie nam nieco więcej zapłacić?

Kierowco! Nie zapominaj, że filtr kabinowy przeciwpyłowy nie tylko zasysa powietrze do wnętrza samochodu, ale przede wszystkim oczyszcza je ze wszelkich szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Dzięki temu do Twojego samochodu trafia świeże, oczyszczone powietrze, które ma istotny wpływ na komfort prowadzenia pojazdu. Czy filtr kabinowy z węglem aktywnym gwarantuje wyższy poziom filtracji?

Kiedy wymienić filtr kabinowy na nowy?

Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle należy wymienić filtr na nowy. Jak często go wymieniać? Cóż, przede wszystkim ten rodzaj filtra samochodowego należy wymienić przed nadejściem wiosny. Dlaczego? Wiosna to w końcu czas intensywnego pylenia oraz zwiększonego kurzu. Filtr wykaże więc wówczas wzmożony poziom aktywności. Warto więc, by właśnie przed nadejściem najbardziej wymagającego okresu wymienić filtr kabinowy. Pozostaje jedynie pytanie na jaki…

Czy zwykły filtr kabinowy jest gorszy od węglowego?

Niestety, jak to bywa z częściami zamiennymi do samochodów, wszelkie najtańsze to z reguły zawsze gorsza jakość. Podobnie będzie w przypadku filtra kabinowego. Te najtańsze to zaledwie niewielki kawałek siateczki materiałowej. Nieco droższe egzemplarze będą dodatkowo wyposażone we wkład papierowy, który usprawni poziom filtracji. Innowacyjny filtr kabinowy z węglem aktywnym posiada z kolei zdolność pochłaniania ogromnych ilości niepożądanych zanieczyszczeń – pył i kurz, ale także m.in. szkodliwe gazy.

Użycie kabinowego filtra z węglem aktywnym będzie zawsze lepszym a komfort jazdy samochodem ulegnie wyraźnej poprawie. Ponadto wypada zauważyć, że filtr kabinowy tego typu będzie bardziej odpowiedni dla alergików. Węgiel aktywny zawarty w filtrze doskonale sprawdzi się w wyłapywaniu wszelkich uczulających pyłków.

Ile kosztuje filtr kabinowy z węglem aktywnym?

Nie powinno nikogo zaskoczyć, że filtr kabinowy z węglem aktywnym jest droższy od standardowych modeli. Filtr taki kosztuje z reguły dwa razy więcej. Dlatego też wielu kierowców rezygnuje z tego innowacyjnego filtra na rzecz standardowego. Według tych, którzy przynajmniej raz użyli filtra z węglem aktywnym, dopłata jest w stu proc. uzasadniona – głównie z powodu podwyższenia komfortu jazdy i lepszego samopoczucia. Warto mieć to na uwadze.