Od tego, z jakich części zbudowany został samochód, zależy komfort jeżdżenia. Liczy się nie tylko marka, ale również stan, w jakim znajdują się poszczególne elementy budujące samochód. Przykładowo, od budowy oraz stanu klocków hamulcowych zależy komfort (oraz skuteczność!) używania hamulców. Co zatem warto wiedzieć o tym niepozornym elemencie, którym są klocki hamulcowe?

Budowa – z czego składają się klocki hamulcowe?

Podstawową informacją na temat klocków hamulcowych jest to, że mają one budowę warstwową. Płytka nośna jest warstwą, która decyduje o tym, czy będziemy w stanie wpasować klocek w taki sposób, aby nie wpadał on w drgania, ani nie stukał. Idealne dopasowanie rozmiaru jest niezwykle istotne. Tylko w momencie, kiedy rozmiar klocków hamulcowych będzie pasował do zacisku, będą one w stanie dobrze pełnić swoją funkcję. Do płytki nośnej, za pomocą kleju przytwierdzona jest międzywarstwa, odpowiadająca za izolację. Międzywarstwa znajduje się pomiędzy płytką nośną, a materiałem ciernym. Materiał ten jest elementem bezpośrednio odpowiedzialnym za hamowanie. To rodzaj tego materiału stanowi o tym, czy dane klocki hamulcowe zaliczymy do tradycyjnych, czy też do sportowych. Do produkcji masy ciernej (z której wykonywany jest materiał cierny) wykorzystuje się zazwyczaj grafit, tlenki żelaza, włókna (szklane lub miedziane), opiłki brązu oraz wełnę stalową. Aby stworzyć materiał, do wybranych składników dodaje się żywice, a następnie całość poddaje się wypalaniu.

polecane klocki hamulcowe

Na co zwracać uwagę, przy wybieraniu klocków hamulcowych?

Polecane klocki hamulcowe to takie, które cechują się dużą odpornością na fading. Fading to zjawisko polegające na tym, że pod wpływem wysokich temperatur, pomiędzy materiałem ciernym, a tarczą klocka hamulcowego, powstaje poduszka gazowa. Zjawisko fadingu negatywnie wpływa na skuteczność działania klocków hamulcowych, czego konsekwencją jest spadek efektywności hamowania. Ponadto, wybierając klocki hamulcowe, zwróćmy uwagę na shim, czyli dodatkowe nakładki znajdujące się po zewnętrznej stronie płytki nośnej. To właśnie te nakładki sprawiają, że klocki hamulcowe nie piszczą, kiedy używamy ich do hamowania. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort jazdy, wybierajmy klocki wytwarzane przez renomowanych producentów. Jeśli jesteśmy „przeciętnymi kierowcami,” którym nie zależy na klockach bardzo odpornych na wysokie temperatury oraz posiadających wysoki współczynnik tarcia, to z powodzeniem możemy kupić klocki ze standardowych linii. Jeżeli jednak potrzebujemy czegoś więcej, szukajmy wśród linii dedykowanych fanom motosportu.